Healthy Food Budget: Wk 1 July 2013

July Week One Healthy Food Budget: $107.40

This is going to be a L-O-N-G month! I hope I can get through it and still remain within my budget constraints. I have $292.60 left for the rest of July and there’s almost 4 weeks left. That’s approx $75 for each week. I would like to maybe pick up some prebiotics supplement, and they are expensive. I also need more magnesium and possibly some oil of oregano. We’ll see.

Speaking of the cleanse, I ended up getting crazy depressed, and quit on Day 18, which immediately made me feel better. I’m still journaling my experience, but I’m not eating so restrictive. I’m still testing, but I think I have a slight gluten sensitivity along with eggs. But I was thrilled to finally have tomatoes! I did end up eating a lot of foods right away, because I felt so deprived, but in the end it’s all good. I’m eating a lot more healthier than ever, and feeling very good.

July Wk 1 Food Spending $107.40 with $292.60 left

Dining Out: $20.32
Vitamins & Supplements: $13.80
Groceries: $73.28

Where I Spent My Grocery Dollars This Week

Market Basket (Tues, Thurs) $11.55 for kiwi, bananas, (2) Lundberg brown rice cakes, Applegate farms turkey hot dogs, regular half & half

Local Farm (Wed, Thurs) $11.06 for lettuce, cukes, nectarines, summer squash, etc

Whole Foods Market (Wed) $43.45 for Jovial brown rice pasta, 1.5 lb bulk brown rice, 1lb cherries, 1/2 lb buckwheat (non-roasted), frozen cod fillets, frozen USA sockeye salmon, air chilled whole chicken breast, B-complex 100 vitamins ($13) and also some peppermint essential oil that I didn’t apply to food, but to “health & beauty” since it’s for headaches and not to be consumed.

Wilson Farm (Sat) $21.02 for dozen large farm eggs, farm radishes, 1/2 lb farm English peas, bananas, 3/4 lb red plums, (2) farm lettuces, quart of local blueberries ($8), mango, garlic, farm flat parsley

About My Healthy Budget

My healthy budget goal is to eat seasonal (local if possible,) home-cooked meals while sticking to a $400 monthly budget for all food including groceries, dining out, entertaining, vitamins/supplements, and gardening.

There’s two of us eating (mostly) 3 meals per day. DH occasionally eats take-out lunch at work, & that $ comes out of his personal cash stash.